Policisté cílili na chodce v Jablonci a na Semilsku

Po 22.února 2021

Další preventivní akce zaměřené na viditelnost chodců se uskutečnily dnes i v uplynulém týdnu. Dnes v brzkých ranních hodinách proběhla v Jablonci nad Nisou jedna z dalších preventivních akcí zaměřených na bezpečnost chodců v silničním provozu, a to především s důrazem na jejich viditelnost. Tentokrát policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje se zástupci Týmu silniční bezpečnosti a krajskou koordinátorkou BESIP Mgr. Markétou Novotnou rozdávali chodcům reflexní pásky, či jiné retroreflexní prvky u prodejny Lidl v ulici Riegrova a zároveň jim vysvětlovali jejich důležitost a správné používání.

V uplynulém týdnu, v úterý 16. února 2021, se uskutečnila podobná akce u prodejny Penny Market v Lomnici nad Popelkou.  Policisté v Libereckém kraji se opětovně zaměřili na bezpečnost chodců, zejména jejich zviditelnění nejen mimo obec, kde je nošení reflexních prvků již pátým rokem povinností, tak i v obci, zejména při nepříznivých povětrnostních podmínkách - za setmění, mlhy či v noci.

„Za snížené viditelnosti řidiči nejlépe vnímají chodce s reflexními doplňky umístěnými na pohyblivých částech těla – ideálně nad zápěstím a nad kotníkem. Na pohybující se světélkující body reagují zhruba 3x dříve než na reflexní plošky staticky umístěné na trupu. Proto jsou i reflexní přívěšky považovány za významný preventivní prvek snižující pravděpodobnost zachycení chodce automobilem až o 85 %. Samozřejmostí je nošení reflexních doplňků na straně ke středu vozovky, musí být viditelné pro řidiče přijíždějící k čelu, ale i k zádům chodce." říká dopravní expert Roman Budský.