Učme se přežít

Učme se přežít je název projektu, kterým se snažíme snížit počet a zejména pak následky dopravních nehod motocyklistů. Jsme přesvědčeni, že nejefektivnější cestou jak toho docílit je trénink v prostředí bezpečných autodromů a polygonů. Učme se přežít začal Liberecký kraj realizovat v roce 2010. Za dobu jeho existence se do něj připojila řada partnerů a pomohla i s jeho financováním. Projekt se za poslední roky významně rozšířil za hranice Libereckého kraje. V rámci projektu, který nyní spolufinancuje Česká kancelář pojistitelů prostřednictvím fondu zábrany škod jsou také vytvářeny pomůcky pro autoškoly.  Více o projektu a možnost registrace naleznete na stránce www.ucmeseprezit.cz

Aktuálně z projektu

Pro rok 2024 jsou připraveny další 4 výukové dny. Tři z nich pro motocyklovou veřejnost, jeden je určen učitelům autoškol. Registrace do toho kurzu a více informací naleznete na stránce www.ucmeseprezit.cz

Samotné kurzy zahrnují to nejdůležitější co je zapotřebí nejvíce procvičovat. Z teoretické části je to technika jízdy, poskytování první pomoci a připomenutí toho nejdůležitějšího z legislativy. V praktické části se pak cvičí hlavně brzdění v různých rychlostech, plynulé přenášení těžiště, průjezd zatáčkou, brzdění v náklonu, výhybný manévr atd. Instruktoři své žáky seznamují s celou řadou maličkostí a individuálních drobností potřebných k ovládání jejich konkrétního stroje, ať jde např. o skútr, silniční enduro, chopper či supersport.

Historie projektu

 • 2010 - "Učme se přežít" 2 výukové dny 15. červenec a 8. září, spolufinancováno z Fondu malých projektů v rámci programu Cíl3 (Sasko - Česká republika).
 • 2011 - "Motocyklisté, učme se přežít!" 2 výukové dny - 17. a 18. srpen, spolufinancováno z Fondu malých projektů v rámci programu Cíl3 (Sasko - ČR) - inovace účastníci z Polska.
 • 2011 - "Učme se přežít III" 2 výukové dny - 24. a 25. září, LK financoval z vlastních zdrojů.
 • 2012 - "Učme se přežít IV" 6 výukových dní - 21. duben, 5., 16. a 30. červen, 24. červenec, 25. srpen, LK financoval z vlastních zdrojů.
 • 2012 - "Učme se přežít - BESIP" 1 dodatečný výukový den - 2. září, oddělení BESIP MD, které projekt od počátku jeho existence podporuje svou záštitou, se v roce 2012 rozhodlo do projektu vstoupit a uspořádat na vlastní náklady dodatečný sedmý termín.
 • V roce 2013 byl projekt pozastaven.
 • V roce 2014 byl uspořádán jeden termín projektu Učme se přežít. Představitelé BESIP MD, LK a dalších subjektů shodli na nutnosti celorepublikové realizace tohoto či obdobných projektů.
 • V roce 2015 – „Učme se přežít VI“ zahrnoval 4 výukové dny.
 • 2016 - Učme se přežít VII – proběhlo 6 výukových dní na autodromu v Sosnové. Dalších 6 termínů ve spolupráci s Týmem silniční bezpečnosti. Jeden z těchto termínů byl věnován učitelům z autoškol z celé ČR.
 • 2017 - Učme se přežít VIII – proběhly 4 výukové dny na autodromu v Sosnové. Dalších 6 termínů ve spolupráci s Týmem silniční bezpečnosti. Jeden z těchto termínů byl věnován učitelům z autoškol z celé ČR.
 • 2018 - "Učme se přežít X" - 5 termínů bylo reailzováno díky podpoře Libereckého kraje, města Česká Lípa a Ústeckého kraje.
 • 2019 - "Učme se přežít XI" - 20 kurzů - Nositel projektu je Tým silniční bezpečnosti a Liberecký kraj. Realizován jeden speciální kurz pro učitele autoškol. Místo realizace: Autodrom Sosnová u České Lípy, Polygon Jihlava, Autodrom Vysoké Mýto, Polygon Most
 • 2020 - "Učme se přežít XII" - 20 kurzů - Nositel projektu Autoklub České republiky, realizátor je Tým silniční bezpečnosti. Finančně se spolupodílí Liberecký kraj. Realizován jeden speciální kurz pro učitele autoškol. Místo realizace: Autodrom Sosnová u České Lípy, Polygon Jihlava, Autodrom Vysoké Mýto, Polygon Most, Steel Ring Třinec, Polygon Příbram, Polygon Libros Ostrava a Polygon S-drive Hradec Králové