Projekt Na kole jen s přilbou zavítal na jabloneckou cyklostezku

St 22.července 2020

I v letošním roce se jablonečtí cyklisté setkali s prázdninovou preventivní akcí ve středu 22. července na cyklostezce u jablonecké přehrady. BESIP a Tým silniční bezpečnosti poradili, jak má být vybaveno jízdní kolo, aby bylo bezpečné. Pozornost byla zaměřena i na správné používání cyklistických přileb. Projekt je podpořený dotací z Libereckého kraje. 

Ve středu 22. července na cyklostezce u jablonecké přehrady radil cyklistům BESIP společně s Týmem silniční bezpečnosti


Co poradit, aby byla jízda na kole bezpečná? Především je třeba se přesvědčit, že jízdní kolo je v řádném technickém stavu a splňuje požadavky na předepsanou povinnou výbavu. Na kolo je třeba usedat zásadně bez alkoholu a naopak s helmou. Navíc by cyklisté měli dbát na svou viditelnost. Ostatní mohou cyklisty snadno přehlédnout. Přitom cyklisté nejsou v případě kolize prakticky vůbec chráněni. Mnoho cyklistů také tápe v tom, co je výbavou povinnou a co doporučenou. Nejasnosti panují například v tom, jak je to s používáním odrazek a povinného osvětlení. „Řada cyklistů si doposud plně neuvědomuje důležitost dostatečné viditelnosti pro ostatní účastníky silničního provozu. Nebezpečí vzniku vážné nehody tak vystavují nejen sebe, ale i ostatní,“ upřesňuje Markéta Novotná, krajská koordinátorka BESIP pro Liberecký kraj. Jasno naopak mají cyklisté v tom, kdo je povinen povinně používat při jízdě předepsanou cyklistickou přilbu. Ovšem aby přilba skutečně zabránila vážnému poranění hlavy v případě pádu z kola či kolize, musí být kvalitní. Svou roli samozřejmě sehrává i její správné nasazení a upevnění. 


„Smyslem akce není postih cyklistů. Místo pokut BESIP a Tým silniční bezpečnosti rozdávali cyklistům užitečné rady a doporučení, jak správně pečovat o technický stav jízdního kola a jak se bezpečně pohybovat v silničním provozu,“ říká Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investice a veřejné zakázky. Liberecký kraj každoročně podporuje projekt ze svého rozpočtu částkou 80.000 Kč. Rovněž tak se mohli projíždějící cyklisté nebo jiní kolemjdoucí poradit, jak si vybrat skutečně správnou přilbu, jak ji používat a jak se o ni starat. Zkrátka nepřišly ani děti, které kromě užitečných informací obdržely například reflexní pásky.