Liberecký kraj drží pozitivní trend vývoje nehodovosti

Po 19.listopadu 2018

Oproti trendu v ČR se v Libereckém kraji drží pozitivní trend vývoje následků dopravních nehod

14 usmrcených osob v Libereckém kraji, představuje meziroční pokles o 5 obětí

Do konce října letošního roku vyšetřovala Policie na území České republiky celkově 87 334 dopravních nehod. Při těchto nehodách přišlo o život 464 osob. Tento počet představuje výrazné meziroční zvýšení. Obětí nehod je v republice o 49 více než za stejné období v loňském roce. V Libereckém kraji se drží opačný trend. Výrazně méně usmrcených. Méně je těžce a lehce zraněných.

Za deset měsíců byla Policie ČR v Libereckém kraji volána k celkem 3 765 dopravním nehodám. To představuje sice nárůst o celých 104 nehod, následky však byly nižší. O život na silnicích v Libereckém kraji přišlo 14 osob, dalších 79 bylo zraněno těžce a 1 064 lehce. „Meziročně došlo k poklesu o 5 usmrcených osob, 6 těžce a 10 lehce zraněných. Největšími zabijáky byli opět nepřiměřená rychlost a tzv. nesprávný způsob jízdy, kteří si vyžádali 11 obětí.“ uvádí Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Nejvíce usmrcených eviduje opět Českolipsko, kde přišlo o život 8 lidí, 4 osoby zemřely při dopravních nehodách na Liberecku a dvě na Semilsku. Jablonecko drží od začátku roku nulu a hlásí také výrazný pokles zraněných osob.

Nejvíce nehod v kraji zavinili řidiči motorových vozidel – celkem 2 848. Zvěř a domácí zvířata byly viníky 646 nehod, zde naopak evidujeme nárůst o 101 případů. Řidiči nemotorových vozidel zapříčinili 179 nehod, meziročně o 42 více. Chodci byli označeni za viníky v 35 případech, zde došlo naopak oproti loňskému roku k poklesu o 2 nehody. Ve 24 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Alkohol či drogy asistovaly u 233 nehod, to je ve srovnání s rokem 2017 více 15 případů. O život vlivem těchto nehod přišla jedna osoba. V loňském roce zaznamenaly statistiky touto dobou již 5 mrtvých.

Liberecký kraj celý rok pracoval na preventivních aktivitách. Nejvíce v oblasti prevence investoval do dopravní výchovy dětí, kdy podpořil dětská dopravní hřiště, projekty ve školách, ale také přípravu nových výukových pomůcek a semináře pro pedagogy. „Letos jsme se také opět věnovali motocyklistům. Pořádali jsme již osmým rokem kurzy pro motocyklisty. Natočili jsme reportáž o nehodové lokalitě na silnici č. 9 u Dubé. Liberecký kraj také hostil kurz a seminář pro učitelé autoškol z celé ČR,“ dodává Marek Pieter, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.